Sık Sorulan Sorular

Etkinliklere herkes katılabilir mi? 

Etkinliklerimiz her düzeyde üniversite eğitimi gören öğrencilere yönelik tasarlanmıştır. Ancak her etkinliğin içeriği, kapsamı ve kimlere dönük olduğu etkinliğin sayfasında ayrıca yer alıyor. İlginizi çeken ve koşullarınıza uyan herhangi bir etkinlik için başvuruda bulunabilirsiniz.

Etkinliklere nasıl kayıt olabilirim?

Kayıtlar etkinliklerin ilanıyla birlikte başlar. Her etkinlik sayfasında bulunan KAYDOL düğmesini kullanarak o etkinliğe kayıt olabilirsiniz. İlk başvuru sonrası isminiz Ön Başvuru listesine alınır.  Ön başvuru listesi, her etkinliğin yürütücüsü tarafından duyurulan kriterlere göre değerlendirilir ve kesin kayıt listesi oluşturulur.

Etkinliğin Kesin Kayıt listesi hangi kriterlere göre oluşturulacak?

Eğer etkinliğin gerektirdiği koşulları sağlıyorsanız Kesin Kayıt veya Yedek Kayıt listelerine girebilirsiniz. Bu koşullar dersin yürütücüleri tarafından etkinlik duyurusunda belirtilir. Son listeyi ilgili etkinliğin yürütücüsü, etkinlik için belirlenen kontenjana ve kriterlere göre belirler.

Etkinliklere Ne Zaman Kesin Kayıt Yapılabilir?

Kesin Kayıtlar yürütücü onayı sonrası yapılır. Ön Başvuru yapan herkese başvuru sonuçlarını haftalık olarak duyuruyoruz. Yedek Kayıt listesinde olanlara kayıtların durumuna göre yeniden bilgi verilecek.

Etkinliklerin içerikleri neler? 

En güncel içerikler, etkinliklerle birlikte Akademik Kurul tarafından ilan ediliyor. Her etkinliğin içeriği farklı olduğu için her birini teker teker incelemenizi öneririz.

Etkinlikler ne kadar sürüyor?

Yaz etkinliklerinin hepsi birer haftalık. Kesin kayıt olduktan sonra, pazar günü köye ulaşmanız ve sonraki pazar gününe kadar Köy’de kalmanızı bekliyoruz.

Bir haftalık etkinlik sonunda kendime ne katmış olacağım?

Zor soru:) Ama cevabın her etkinlik ve etkinliklere katılan her katılımcı için bambaşka olacağına inanıyoruz. Ancak bir ilke olarak, etkinliklerimizin içeriklerini tasarlarken katılımcıların daha önce belki de hiç düşünmedikleri, farkında olmadıkları bakış açılarıyla karşılaşmalarını, görmedikleri yol ve yöntemlerle tanışmalarını amaçlıyoruz.

Program katılımları ücretli mi? Eğer ücretliyse burs imkanı var mı?

Bilimler Köyü kâr amacı gütmeyen bir oluşum. Fakat devamlılığını sağlayabilmesi için kaynağa ihtiyacı var.  Bu nedenle programlara katılım ücretli. Etkinliğin katılım ücreti etkinlik sayfasında yer alıyor. 

Bilimler Köyü burs vermeyi amaçlıyor, ancak bursun miktarı ve bundan ne kadar kişinin yararlanabileceği olanaklar ölçüsünde belirlenecek.

Katılım ücreti neleri kapsayacak?

Katılım ücreti  Köy yerleşkesi içinde çadır konaklamasını, her türlü ortak alanların kullanımını, üç öğün ve bir ara öğünü kapsar. Tabii çay, su ve kahve bunlara dahil.

Katılımcılardan bir beklentiniz var mı?

Bazı etkinlikler öncesi katılımcıların Köye gelmeden yapmaları önerilen çalışmalar, okumalar olabilir. Bu çalışmaları, okumaları etkinlikler öncesi yapmanız, etkinliklerin size katkısını artıracaktır.

Kesin Kayıtlarla beraber Köy Yönergemiz katılımcıya gönderilir. Katılımcılardan beklentimiz Yönerge kurallarına uymaları olacak. 

Katılımcımız olmadan önce destekçimiz olmanızı da öneriyoruz:. Bağışçımız ve/veya gönüllümüz olabilir, bizi sosyal medyadan takip edebilir, duyurularımızın yayılmasına destek verebilirsiniz.

Etkinliklere katılanlara sertifika verilecek mi?

Etkinliklere katılanlara sertifika vermiyoruz. Ancak, katılımcının talebi üzerine etkinliğin sitemizdeki sayfasında ilan edebiliyoruz. Sertifika olarak gerektiğinde kullanabilirsiniz.

Etkinlikleri “başarı” ile tamamlamak için koşullar nelerdir?

Her etkinliğin başarı kriteri birbirinden farklı olacaktır. İlke olarak etkinliklerdeki başarı bir  sınavla ölçülmeyecektir.

Diğer sorularınızın cevapları burada yer alacak. Sorularınızı bilgi@bilimler.org adresine iletebilirsiniz.