Öğrencilerimin yolları açık olsun!

  • Post author:
  • Post category:Blog

Remziye Adalıoğlu*


Fen Liselerinin kuruluş amacı, matematik ve fen bilimleri alanlarında gereksinim duyulan üstün nitelikli bilim insanlarının yetiştirilmesine kaynaklık etmek, öğrenciyi araştırmaya yöneltmek,  projeler hazırlayabilen bireyler yetiştirmekti.

Biz öğretmenler de TÜBİTAK ve MEF Bilimsel Proje yarışmalarında** öğrencilerimizin fizik, kimya, biyoloji dalında hazırladığı projelere rehberlik ederdik.

İşte 33 yıl önce kimya derslerine girdiğim Bilimler Köyü yönetiminde olan öğrencilerimi, konuyu her açtıklarında, Foça, İzmir, İstanbul tanıtım toplantılarında projelerini heyecanla savunur görmek bana son derece mutluluk verdi.

Bu köyde bilimsel programlara ve etkinliklere yer vererek, gençlerde eleştirel düşünmeyi artırmayı, bilimsel eğitimi desteklemeyi, bilim insanı olmaya özendirmeyi amaçlıyorlar.

Gerçekten de değerli felsefeci Prof. Dr. Ionna Kuçuradi’den “Değerler eğitimi nasıl bir eğitimdir ya da nasıl bir eğitim olması gerekir” gibi, bu ortamda yitirilen, önemsenmeyen bir konuyu bir yaz etkinliğinde kim dinlemek istemez ki…

Yapay zeka, bilgisayarda program yazma gibi konuları değerli öğretim üyelerinden hangi genç öğrenci dinlemek, öğrenmek istemez ki… 

Biz büyükler bile istiyoruz.

Bilime önem veren, bilimsel düşünceyi yaymaya çalışan başta çok değerli öğrencilerimin yolları açık olsun. 

Emeği geçen, katkı koyan duyarlı insanlar, sizler de bir fen öğretmeni olarak çok değerlisiniz benim için, sonsuz teşekkürler, hepinize.

*Emekli Kimya Öğretmen, İzmir Fen Lisesi 1984-1996

** Burada Dr. İbrahim Arıkan’ı rahmetle anmak istiyorum. O eğitim camiasında olduğu gibi, iş dünyasında da herkesin sevdiği, saygı duyduğu, sessiz, sakin, üretken; ama her şeyden önemlisi çok iyi bir eğitimciydi. Bilime olan tutkusunu yıllarca gençlerle paylaştı. Her yıl yurdun her bir bölgesindeki liselerden gelen proje sahibi öğrencileri İstanbul’da ağırlar, dereceye girenleri ödüllendirirdi. Bilime hiçbir karşılığı olmadan yatırım yapan ender iş insanlarındandı.