Hayal edenlerin emekleriyle kurulan bir köy…

  • Post author:
  • Post category:Blog

Sena Tırpan*


Tesadüfi bir şekilde varlığından haberdar oldum Bilimler Köyü’nün.

İnternet sitesinde yer alan “Biz Kimiz?” yazısından başlayarak, sitede bulunan yazıların tümünü okumaya başladım.

Okudukça tarif edilemeyecek bir mutluluğa ulaşmıştım. Çünkü ben de bir köy kurmayı hayal ediyordum. Tıpkı Bilimler Köyü gibi çeşitli disiplinlerin yer aldığı, özellikle lise ve üniversite öğrencileri için, onların okul dışında da kendilerini geliştirmek istediği alanlara yönelik programların bulunduğu; bunun yanısıra öğrenmek isteyen, kendine ve bulunduğu yere bir şeyler katabilecek, büyük-küçük demeden her yaştan insanın buluşup analitik ve özgür düşünme yetisi kazanabileceği bir yer..

Ne şanslıyım!…

Bilimler Köyü tam da böyle bir amaca yönelikti. Benden önce birileri de ”böyle” düşünmüştü ve benim hayalini kurduğum projeyi gerçekleştirmekteydi.

İşte projenin ”hayal babası” olan Alper Hoca’ya, heyecanlı bir şekilde; aslında benim de böyle bir fikrimin olduğunu ve elimden geldiğince köye yardım etmek istediğimi belirttiğim bir e-posta yolladım. Alper Hoca da epostamı cevapsız bırakmamış ve katkı verme isteğimi memnuniyetle kabul etmişti. Kendisine tekrardan teşekkürlerimi sunarım.

Tabii ki yazdığım e-posta ile kalmayıp, heyecanımı paylaşmak adına, gördüğüm herkese Bilimler Köyü’nden bahsetmeye başlamıştım, sordukları ilk soru ise şöyle oldu: Peki nedir bu Bilimler Köyü?

Bilimler Köyü, İzmir’in Foça ilçesinin Yeniköy Mahallesi’nde 74 dönümlük arazi üzerinde konumlanan yeni bir öğrenme alanı. Türkiye’de Nesin Matematik Köyü’nün matematiği tanıtma amacına benzer bir fikirle, temel bilim alanlarını kapsayacak bir programa ev sahipliği yapacak. Hatırlatmakta fayda var, 15 Mart’ta Bilimler Köyü 2020 yaz etkinlikleri duyurulacak! 

Şimdilik üniversite öğrencilerine hizmet verecek olan fakat ilerleyen yıllarda lise öğrencilerine de kapılarını açmayı hedefleyen Bilimler Köyü, öğrencilerin okulları dışında kendilerini geliştirebilecekleri, kendilerinden farklı düşünen insanlarla bir araya gelip, karşılıklı olarak fikirlerini paylaşabilecekleri bir yer olmayı amaçlıyor. Köy, öğrencilere eleştirel ve akılcı bir düzeyde tartışabilme olanağı sağlayacak, okullarda gördüğümüz belirli kalıplara sığdırılmış müfredatın aksine, alışılagelmişin dışında bir eğitimi ve temellendirmeyi kendilerine ilke edinmiş gönüllü öğretmenlerin ve öğrencilerin ‘‘hayal ve emekleriyle’’ kurulmakta.  

Bilimler Köyü, 2020 yılının yazında ilk eğitim dönemine başlayacak. Köy kâr amacı gütmese de bilimi olabildiğince kişiye ulaştırmak ve köyü yaz-kış boyunca yaşatabilmek için köyün bünyesindeki programlarının belirli bir ücreti bulunmakta. Devam eden inşaatın çeşitli masraflarına yardım edebilmek adına, Bilimler Köyü internet sitesi üzerinden bağış yapabilir veya köyün çalışmaları için gönüllü olabilirsiniz. 

Ben bir lise öğrencisi olarak önümüzdeki yaz için çok heyecanlıyım! Bilimler Köyü’nün, Türkiye’de bilime ve eğitime karşı ümidini kaybetmekte olan onlarca öğrenciye bilim odaklı bir öğrenmenin mümkün olduğunu vaadettiğini, öğrencilerin ufuklarını zenginleştirmeyi amaçladığını, onların farklı görüşleri dinlemesini, anlamasını ve saygı göstermesi teşvik edeceğini, düşledikleri gibi bir geleceğe ortam hazırlayacağını düşünüyorum.

Gelecek olan öğrencilerden ve ziyaretçilerden ise isteğim şudur: 

Henüz çizgisi belirlenmemiş olan köy kurallarına uymaları, Köye ‘‘ne’’ için geldiklerini unutmamaları ve kurulmakta olan alana ellerinden geldiğince maddi ve manevi yardımlarını esirgememeleri…

Bu kuruluşa yardım edecek olanlara şimdiden kolaylıklar dilerim! Gülten Akın’ın da dediği gibi:

‘‘Sonsuz güzelleşecek dünya, biz kurduğumuz zaman.’’

Bilimle kalın, takipte kalın! 🙂

*Lise öğrencisi, İzmir

03.03.2020