Bilimler Köyü Sohbetleri Yeniköy’de başladı

Yeniköy Bilimler Köyü yerleşkesinin yapılacağı araziye hemen 1.5 km uzaklıkta bir yörük köyü. “Bilimler Köyü Sohbetleri”nin ilki 25 Ocak 2020 tarihinde Yeniköy’de düzenlendi.

Toplantıya köyde yaşayan neredeyse herkes katılım gösterdi. Ayrıca Yeniköy’lü olup İzmir ve Karşıyaka’da yaşayanlardan da gelenler vardı.

Diğer köyler gibi genç nüfusunu büyük yerleşimlere göç vermiş olan Yeniköy’lüler Bilimler Köyü konusunda çok heyecanlıydılar. Toplantı boyunca, aralarında kadınların ve gençlerin de bulunduğu katılımcıların soruları cevaplanmaya çalışıldı. Bilimler Köyü’yle Yeniköy’ün nasıl bir etkileşim içinde olacağı ve birlikte neler yapabileceği üzerine konuşuldu. Katılımcıların teklifleriyle sohbetler imece tasarılarına dönüştü.

Bu samimi toplantıyı tek bir cümleyle özetlemek gerekirse: Bilimler Köyü projesi kendine sadece bir arazi değil aynı zamanda çok güzel bir yuva buldu. “Bilimler Köyü Sohbetleri”nin ilkinin düzenlenmesinde emeği geçen ve toplantıya katılım gösterip Bilimler Köyü’nü Yeniköy’e ait bir yere dönüşeceğinin imgesi olan herkese çok teşekkürler. Bir sonraki sohbette görüşmek dileğiyle!